Question: ( 5 ) A liquid mixture of C C l 4 et C H C l 3 with x C H C l 3 (

(5) A liquid mixture of CCl4 et CHCl3 with xCHCl3(liq)=0.50 at 25C has a total vapour pressure of
ptot=167.3 torr and gas-phase equilibrium composition of xCHCl3(vap)=0.61. At the same temperature,
the pure-component vapour pressures are pCHCl3**=200torr and pCCl4**=143torr, and their second
virial coefficients are B2(CHCl3)=-526cm3mol3 and B2(CCl4)=-691cm3mol.
(a) Use the Lewis-Randall rule to compute the fugacity coefficients for the vapours.
(b) Determine the activity coefficients for the components in the solution at equilibrium by
using the "convention I", but taking into consideration that vapours are real gases.
 (5) A liquid mixture of CCl4 et CHCl3 with xCHCl3(liq)=0.50 at

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!