Question: 5. A project with Earned Value (EV)=$250, Actual Cost (AC)=$200 and Planned Value ( PV )=$350. What is the Schedule Performance Index (SPI)? a. 1.25

5. A project with Earned Value (EV)=$250, Actual
5. A project with Earned Value (EV)=$250, Actual Cost (AC)=$200 and Planned Value ( PV )=$350. What is the Schedule Performance Index (SPI)? a. 1.25 b. 0.80 c. 0.71 d. 1.40 6. A project with Earned Value (EV)=$250, Actual Cost (AC)=$200 and Planned Value ( PV )=$350. What is the Cost Performance Index (CPI)? a. 1.25 b. 0.80 c. 0.71 d. 1.40

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!