Question: 6. A liquid mixture containing 25 mole% benzene, 65 mole% toluene, and 10 mole% ethylbenzene is fed to a flash vessel at a rate of

 6. A liquid mixture containing 25 mole% benzene, 65 mole% toluene,

6. A liquid mixture containing 25 mole% benzene, 65 mole% toluene, and 10 mole% ethylbenzene is fed to a flash vessel at a rate of 100 mol/s. Assume that the system obeys Raoult's law. Determine the molar composition and flow rate (mol/s) of both the vapour and liquid streams if the flash vessel operates at 105 C and 1 atm. Answer: Vapour - 39.7 mol/s; yb = 0.360; yt = 0.588; YEB = 0.052; Liquid - 60.3 mol/s; XB = 0.177; XT = 0.0.691; XEB= = 0.131

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!