Question: 8 . What is the takt time for a system where the total time per shift is 4 8 0 minutes, there is one shift,

8. What is the takt time for a system where the total time per shift is 480 minutes, there is one shift, and workers are given two 15-minute breaks and 30 minutes for lunch. Daily demand is 285 units. (Select just one option)
(a) Takt time=1.47(about 2) products per minute
(b) Takt time=1.47 minutes per product
(c) Talk time=1.47 seconds per product
(d) Talk time=0.67 minutes per product
(e) Takt time=1.47(about 2) products per seconds
(f) Takt time cannot be calculated based on this data

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!