Question: A 1500 kVA, 6600 V, three phase, star connected alternator with R, = 0.5 /ph and Xs=50/ph delivers a full load current at 0.8 lagging

A 1500 kVA, 6600 V, three phase, star connected alternator with R, = 0.5 Ω/ph and Xs=50/ph delivers a full load current at 0.8 lagging pf load. Find ad the induced e.m.f. per phase. If this induced emf per phase is maintained constant but lo is changed to full load unity p.f. estimate terminal voltage per phase

Step by Step Solution

3.46 Rating (156 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To solve this problem well proceed in steps Step 1 Calculate the Full Load Current We start by calculating the full load current IL for the alternator ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!