Question: A 2-GHz uniform sinusoidal plane wave has a maximum amplitude of 1.4 kV/matt = 0 and z = 0 and is propagating in the positive


A 2-GHz uniform sinusoidal plane wave has a maximum amplitude of 1.4 kV/matt = 0 and z = 0 and is propagating in the positive z direction in a medium where E" = 1.6 x 10 1 F/m, s' = 3.0 x 10-1 F/m, and / = 2.5 x 10- H/m. What is the amplitude of the wave (in kilovolts per meter and accurate to three decimal places) at z = 1.8 cm and t = 0.2 ns
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
