Question: A 3 0 m height slope is to be built as shown below. The homogeneous with c ' = 3 0 k N m 2

A 30m height slope is to be built as shown below. The homogeneous with c'=30kNm2 and '=32. The unit weight of soil is 18kNm3. Using the ordinary method of slices, compute the factor of safety along the potential failure surface. In your calculations, you should also consider the seven-meter depth tension crack. (FS check =2.00 and (:w=10kNm3},
\table[[No,b(m),h1(m),h2(m),(),,,,,,,],[1,10.8,0,10,-18,,,,,,,],[2,9.4,10,18,-7,,,,,,,],[3,12.1,18,25,8,,,,,,,],[4,12.7,25,26,24,,,,,,,],[5,9.3,26,23,38,,,,,,,],[6,7.6,23,10,53,,,,,,,],[7,4,10,0,67,,,,,,,]]
A 3 0 m height slope is to be built as shown

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!