Question: a ) Calculate the diffusion coefficient of H 2 in a mixture containing 8 % molH 2 , 4 2 % molO 2 , 1

a) Calculate the diffusion coefficient of H2 in a mixture containing 8%molH2,42%molO2,10%molCO and 40%molCl2 at the pressure of 2atm and t=60C.
vH2=14.3cm3(mol)
vO2=25.6cm3mol3
vCO=30.7cm3mol3
vCl2=48.4cm3(mol)
b) Calculate the diffusion coefficient of CO in ethyl alcohol at t=30C.
30=1.1cP
=1.5
Vb=30.7cm3(mol)
 a) Calculate the diffusion coefficient of H2 in a mixture containing

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!