Question: A car component has specifications LSL = 0.05 cm and USL = 0.10 cm in thickness. It was found that the overall average thickness is

A car component has specifications LSL = 0.05 cm and USL = 0.10 cm in thickness. It was found that the overall average thickness is 0.07 cm and the overall product thickness standard deviation is 0.01 cm. Compute the process defective rate.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!