Question: A construction bid is $8 million and it has a contract period of 5 months. The assumed continuous cash flow is trapezoidal, and ti=20% and
A construction bid is $8 million and it has a contract period of 5 months. The assumed continuous cash flow is trapezoidal, and ti=20% and tf=60%. Find the average and maximum cash flows, and thwn they occur. Sketch the cash-flow trapezoid, showing the significant cash-flow epochs and the dates they occur. The profit earned by the contractor is 20%. Payment is monthly. Retainage is 10%, and there is a 1-month delay in payment by the owner to the contractor. Calculate the project cash-flow table.
Step by Step Solution
★★★★★
3.44 Rating (151 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
