Question: A copper pipe (1 Do and 3/4 Di), carries 10 gallons per minute (gpm) of brine at 20F. The atmosphere is at 70F and there
A copper pipe (1" Do and 3/4 "Di), carries 10 gallons per minute (gpm) of brine at 20F. The atmosphere is at 70F and there is a dew point of 50F. What is the thickness of the material with conductivity of k=0.15BTU/hftF necessary to prevent condensation on the insulation outside yes ha-ha-hr-3.9 BTU/h ftF outside? Select one: a. e=12in b.e =2 in c.e e=3 in de=2.1 in
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
