Question: A flat plate is mounted in a wind tunnel with standard air as the working fluid. The velocity of the airflow is U= 5m/ s,

A flat plate is mounted in a wind tunnel with standard air as the working fluid. The velocity of the airflow is U= 5m/ s, while the air has a density of 1.2 kg/ m and a viscosity of 1.86 10^-5 PaS, the flat plate has a length of L= 0.2 m and a width of W= 0.05 m. It is mounted on a cylindrical support rod, with a diameter of D= 0.02m, A height of 0.25m, a drag coefficient of approximately 1.5. instrumentation at the base of the rod, measures a total drag force of F= 0. 1275N resulting from the drag forces on both the rod and flat plate. Verify that the value of the drag coefficient for the cylindrical support rod is reasonable using the smooth cylinder curve provided below calculate the drag coefficient of the flat plate using its plan form area as the reference area

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Law Questions!