Question: A hypothesis test if is set up as follows: 1: <7.9 vs. 0: = 7.9 14 measurements give an average = 7.75. It is known
A hypothesis test if is set up as follows:
1: <7.9 vs. 0: = 7.9 14 measurements give an average = 7.75. It is known that = 0.3. The test must be performed with a significance level = 5%. a) Determine critical value, .Round your answer to 2 decimal places. Submit a response
b) What is the strength of the test if 1: = 7.66 is true? Round your answer to 4 decimal places.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
