Question: A large tank contains a liquid with density = 1050 kg/m 3 , and the pressure at the surface of the liquid is P surface

A large tank contains a liquid with density = 1050 kg/m3, and the pressure at the surface of the liquid is Psurface = 106 kPa. What is the pressure, in the unit of kPa, at a point in the liquid where the depth is 6.3 m from the surface of the liquid? Use g = 10 m/s2 for the acceleration due to gravity. Be careful with units.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!