Question: A project has the following estimated data: price = $58 per unit; variable costs = $36 per unit; fixed costs = $20,000; required return =
A project has the following estimated data: price = $58 per unit; variable costs = $36 per unit; fixed costs = $20,000; required return = 10 percent; initial investment = $30,000; life = six years. Ignoring the effect of taxes, what is the accounting break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity 1136.36 What is the cash break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity 909.09 What is the financial break-even quantity? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Break-even quantity What is the degree of operating leverage at the financial break-even level of output? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.) DOL I Have been asking people help for the last two it is not 1,273 and 1.4003
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
