Question: A reversible, liquid-phase reaction 2A = B is carried out in 2 CSTRs in series. The feed contains a solution of A at a volumetric

 A reversible, liquid-phase reaction 2A = B is carried out in

A reversible, liquid-phase reaction 2A = B is carried out in 2 CSTRs in series. The feed contains a solution of A at a volumetric flow rate equal to 250 L.h -1 and concentration 3 mol.L^-1. The first reactor is isothermal and operates at 325K. What should be the temperature of the second CSTR so that the output conversion of A is 90%, being that the reaction rate in the second reactor should be as high as possible. Identify and calculate the rates of heat transfer that must be present in the reaction system. Both CSTRs have the same volume. (-ra) = k1(CA)^2 - K2Cg; k1 = 4.1 x 10^6 exp(-E_/RT) mol L^-1 s^-1; E1 = 15000 cal/mol for Tin Kelvin; k2 = 1.22 x 10^9 exp(-E2/RT) 5^-1; E2 = 20000 cal/mol for T in Kelvin; Consider that heat capacity of the reaction solution is 850 cal L^-1 K^-1

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!