Question: A SDOF structure with mass, m = 1 k g , stiffness, k = 1 N c m and damping ratio, = 1 0 %

A SDOF structure with mass, m=1kg, stiffness, k=1Ncm and damping ratio, =10%, is acted by a harmonic force p(t)=5sin(3t)(N). Use the tripartite plot for response factors to read Rv,Rd and Ra and calculate the maximum displacement, velocity, and acceleration, (consider only the steady state motion). Use a ruler to read accurately from the plot. Verify that Rv=Rd and Ra=2Rd. Also verify that u0=u0 and u0=2u0.
A SDOF structure with mass, m = 1 k g ,

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!