Question: A spring of length l = 0 . 2 5 m , lengthens 2 cm when hanging a mass m = 1 0 0 g

A spring of length l =0.25 m, lengthens 2 cm when hanging a mass m =100 g. Determine the function x(t), if the mass moves from the equilibrium position 1 cm at the instant t =0, and is released. Consider g =9.8 m/s2.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!