Question: A steam pipe covered with 3-em thick glass wool Insulation is subjected to convection on its surfaces. The inner diameter of the pipe is 5

A steam pipe covered with 3-em thick glass wool Insulation is subjected to convection on its surfaces. The inner diameter of the pipe is 5 cm, Pipe thickness is 2.5 cm, and length 1 m. The temperature of the steam is 280C and of the outside air is 5C. The thermal conductivities are given to be K(wool)= 0.038 W/m. C and k (steel) = 15 W/m.C. The convective heat transfer coefficients are: h (steam) = 80 W/m2. C and h (air)=22 W/m2.C. Find the rate of heat transfer per unit length and the temperature drops across the pipe and the insulation.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!