Question: A student exchanges the stock headphones ( 1 = 8 9 dB ) for her mp 3 player for a new set that is louder

A student exchanges the stock headphones (1=89 dB) for her mp3 player for a new set that is louder (2=91.5 dB).
If the first set produced a power of P1=0.5 W how much power does the new set produce, P2 in W?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!