Question: A tank foundation 1 2 meter diameter is required to support an axial vertical load of 1 6 4 0 0 kN on the surface

A tank foundation 12 meter diameter is required to support an axial vertical load of 16400 kN on the surface of a deep deposit of a stiff clay with Su =82 kpa, c'=1.2 kpa, =24 degrees, Ysat =20knm3. Ground water table isat the surface. A90mm thick compacted base will be placed on the clay surface prior to the construction of the tank foundation. Calculate the short term bearing capacity, and FS(Factorof safety. )

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!