Question: Air compressor A compressor takes in air at an absolute pressure of P 1 = 1 4 . 5 psia, at a temperature of 3

Air compressor
A compressor takes in air at an absolute pressure of P1=14.5 psia, at a temperature of 300 K with a mass flow rate of 10kgs. The diameter of the compressor at the inlet d1=62cm. At the outlet, the pressure and temperature are P2=72.5 psia and T2=500K. The diameter at the outlet of the compressor is d2=19cm. The shaft driving the device supplies 2.2 MW of power. Calculate:
Average velocity of air entering the compressor.
Average velocity of air leaving the compressor.
Calculate the net rate of heat transfer from the compressor to the surroundings.
Air compressor A compressor takes in air at an

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!