Question: An analyst is evaluating a company based on the information below: Equity beta = 1.3, risk-free rate = 2%, equity risk premium = 7.0% Cost
An analyst is evaluating a company based on the information below:
Equity beta = 1.3, risk-free rate = 2%, equity risk premium = 7.0% Cost of debt = 6.5% Marginal tax rate = 35% Capital structure = 30% debt, 70% equity Outstanding shares = 200 million Long-term debt = $1.2 billion Current free cash flow to the firm () = $450 million
The analyst believes that the future growth of the companys free cash flow to the firm (FCFF) can be modelled with the second version of the three-stage model where the second stage follows a smooth, linear transition in the growth rate. The forecast growth rates in the first and third stages are as follows.
Years 1 to 3: 25.0% annually Year 10 and thereafter: 1.5% annually
Which of the following is the estimated firm value of the company approximated by H-model?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
