Question: An particle with charge 5.3 C is fired into a magnetic field of B = 2 T. The velocity of the particle is 7.4
An particle with charge 5.3 C is fired into a magnetic field of B = 2 T. The velocity of the particle is 7.4 x 106 m/s at an angle of 20 from the B field. What is the magnitude of the force this ion will experience? Round your answer to two decimal places. F= 462.2 N
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Given The charge of the particle q 53C 5310 6 C The ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
