Question: An unknown volatile liquid was evaporated in a 250mL container. Use the data below to solve the exercise. (R-8.206102 L atm/K mol) (Theoretical molecular

An unknown volatile liquid was evaporated in a 250mL container. Use the data below to solve the exercise. (R-8.206102 L atm/K mol) (Theoretical molecular weights: Methanol = 32.04g/mol; Chloroform = 119.38 g/mol; Carbon tetrachloride = 153.82; and Isopropanol = 60.10 g/mol (12 points). PV = nRT Temperature 65 C Pressure Gas mass Group 1 Group 2 Determine: degrees 1.00 atm 1.07g a) Temperature in K b) Volume in Liters c) Moles of gas (n) d) Molecular weight 70 C degrees 1.00 atm 0.30g e) If the volatile liquid is: methanol, chloroform, isopropanol or carbon tetrachloride. f) Error percentage Group 3 78 C degrees 1.00 atm 1.33 g
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
The detailed ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
