Question: Angle 30 Vo = t/2 * 9.81 0.99 s/2 * 9.81 m/s2 = 4.855 m/s 2 R = g sin (20) 4.8552 R = 9.81

 Angle 30 Vo = t/2 * 9.81 0.99 s/2 * 9.81

Angle 30 Vo = t/2 * 9.81 0.99 s/2 * 9.81 m/s2 = 4.855 m/s 2 R = g sin (20) 4.8552 R = 9.81" * sin (2*30) = 2.08 m S Angle 450 Vo = t/2 * 9.81 0.97 s/2 * 9.81 m/s2 = 4.757 R = sin (20) 4.7572 R = 9.81-2 * sin (2*450) = 2.31 m S Angle 60 Vo = t/2 * 9.81 0.89 s/2 * 9.81 m/s2 = 4.365 R= (Do ) sin (20) 4.3652 R = 9.81-2 * sin (2*60) = 1.68 m S

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!