Question: As a logistics manager, you have collected the following data: Annual data Sales volume = 5 million units Average Sales Price/unit = $70 Average cost/unit

  1. As a logistics manager, you have collected the following data:

Annual data

Sales volume = 5 million units

Average Sales Price/unit = $70

Average cost/unit = $40

Transportation cost = $ 25 million

Warehousing cost = $ 15 million

Inventory Cost = 20%

Other operating costs = $60 million

Average inventory = $50 million

Accounts receivable = $ 30 million

Cash at hand = $20 million

Net fixed assets = $80 mullion

Interest = $ 10 million

Taxes = 40 % of (EBIT Interest)

Current liabilities = $ 70 million

Long-term liabilities = $40 million

Stockholders equity = $ 70 million

1. Compute the net income. (10)

Calculate the following:

  1. Profit margin (2)
  2. Return on assets (2)
  3. Return on equity (2)
  4. Debt-equity ratio (2)
  5. Inventory turns (2)
  6. Logistics cost as a percentage of sales (5)

HINT: You need to first compute the net income.

PLEASE PROVIDE STEP BY STEP EXPLAINATION !! DONT NOT COPY PASTE THE ANSERS FROM SIMILAR QUESTIONS AS THE VALUES IN THIS PARTICULAR QUESTIONS ARE DIFFERENT!!!!!!!!!

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!