Question: As shown in the figure below, you have a system including a Iron cup with mass Mcup = 0.338 kg. The cup contains water with

As shown in the figure below, you have a system including a Iron cup with mass Mcup = 0.338 kg. The cup contains water with mass Mwater = 0.248 kg. Both the cup and water are initially at a temperature of 32.5 degrees Celsius. You drop ice into the system. The ice has an initial temperature of -51.4 degrees Celsius and a mass of Mice = 0.0416 kg. The system will reach equilibrium with all the ice having melted at some final temperature above 0 degrees Celsius. ice ice ice All the ice melts The system reaches (jilibrium at T>0 C water cup Find the system's final temperature, Tfinal = degrees Celsius Material c (J/ (kg K)) Aluminum 897 Beryllium 1820 Water c (J/ (kg K)) Cadmium 231 Water L (J/kg) ice 2090 Iron 412 Fusion 334000 water 4186 Lead 129 Vaporization 2230000 2010 Polyethylene steam 2303 Steel 466 Uranium 116
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
