Question: Assume that a sample is used to estimate a population proportion, p, for a U.S. President's job approval rating. Find the margin of error, EBP,
Assume that a sample is used to estimate a population proportion, p, for a U.S. President's job approval rating. Find the margin of error, EBP, that corresponds to a sample of size n = 983 n = 983 and a sample proportion of p ' = 53 % p = 53 % that approve of the President's job performance, at a confidence level of 99.5%. EBP = % Answer should be obtained without any preliminary rounding. Round final answer to one tenth of one percent
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
