Question: Assume that the CAPM is true, ' = 5%, ( = 15% ( = 0.1. An investor with $10,000 to invest builds a portfolio, Q,

Assume that the CAPM is true, ' = 5%, ( = 15% ( = 0.1. An investor with $10,000 to invest builds a portfolio, Q, of T-bills and the market portfolio. This means that
(A) it would be possible for the investor to obtain a return of 17% on portfolio Q.
(B) if portfolio Q were composed of short-selling $2,000 in T-bills and the remainder is the
market portfolio, then )# = 1, ) = 1.2 and ) = 0.12.
(C) to obtain a return of 17% from portfolio Q the investor would need to invest $12,000 in the
market portfolio.
(D) all of the above are true.
(E) only a) and b) above are true.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!