Question: Assume that you apply the double sampling plan n1-200, c1-5, n2-300, c2=7 for the lots N=2000. LTPD=5% and AQL=2% A) Calculate the producer's risk.

Assume that you apply the double sampling plan n1-200, c1-5, n2-300, c2=7 for the lots N=2000. LTPD=5% and AQL=2% A) Calculate the producer's risk. B) Calculate the ASN using AQL. C) Calculate the rejection probability after the second sample using AQL.
Step by Step Solution
★★★★★
3.39 Rating (155 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Answer The double sampling plan c15 for the lots N1 300 c2 7 for the lots N 300 n2 400 AQL 0... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
