Question: Assume the following data for a stock, and 2-factor APT model: Risk-free rate = 3.06 % Factor-1 beta = 1.16 Factor-2 beta=0 Factor-1 risk-premium
Assume the following data for a stock, and 2-factor APT model: Risk-free rate = 3.06 % Factor-1 beta = 1.16 Factor-2 beta=0 Factor-1 risk-premium = 8% Factor-2 risk-premium = 2%. Calculate the expected rate of return on the stock using the two-factor APT model, precise to three digits after the comma.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
