Question: At a certain temperare, A (M = 34 g/mol) decomposes into R and L in the gas phase. The reaction is second order with respect

At a certain temperare, A (M = 34 g/mol) decomposes into R and L in the gas phase. The reaction is second order with respect to A (k = 3.8 Lmol-lmin-l). Given that the feed rate ofA is 5.1 kg min-I and the volumetric flow rate is 150 L min-I , if the conversion of A in the 1500 L CSTR output stream is 95%, which of the following is the volumetric flow rate? Assume that T and P do not change.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!