Question: Based on the Dodge-Romig tables provided in the lecture slides, answer the following two questions: First, what single sampling plan should be used for a
Based on the Dodge-Romig tables provided in the lecture slides, answer the following two questions: First, what single sampling plan should be used for a lot size of 1500,AOQL of 3%, and with the process average p estimated as 2.0% ? What is the associated LTPD? Second, what single sampling plan should be used for a lot size of 900 , LTPD of 1.0%, and with the process average p estimated to be 0.25% ? Identify the associated AOQL. Select 2 correct answer(s) Given Lot size=1500, AOQL=3%,p=2.0%, Single Plan =44,c=2, LTPD =11.8% Given Lot size =1500,AOQL=3%,p=2.0%, Single Plan =45,c=2, LTPD =11.7% Given Lot size =1500,AOQL=3%,p=2.0%, Single Plan=80, c=4, LTPD=9.8\% Given Lot size=1500, AOQL=3%,p=2.0%, Single Plan=210, c=10, LTPD=7.4\% Given Lot size =1000, LTPD =1.0%,p=0.25%, Single Plan: n=200,c=0, AOQL=0.14% Given Lot size =1000, LTPD =1.0%,p=0.25%, Single Plan: n=205,c=1, AOQL=0.17% Given Lot size =1000, LTPD =1.0%,p=0.25%, Single Plan: n=335,c=1, AOQL=0.17% Given Lot size =1000, LTPD =1.0%,p=0.25%, Single Plan: n=360,c=1, AOQL=0.19%
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
