Question: Consider a semiconductor that is uniformly doped with N = 104 cm and N = 0, with an applied electric field of E =
Consider a semiconductor that is uniformly doped with N = 104 cm and N = 0, with an applied electric field of E = 100 V/cm. Assume that = 1000 cm/V-s and p = 0. Also assume the following parameters: N = 2 x 10 (T/300)/ cm- N. = 1 10 (T/300)/2 cm- E, = 1.10 eV (a) Calculate the electric-current density at T = 300 K. (b) At what temperature will this current increase by 5 percent? (Assume the mobilities are independent of temperature.)
Step by Step Solution
3.48 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
To calculate the electric current density in a semiconductor we can use the equation J qnE qpE where ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
