Question: Consider the following circuit and specifications: Typical hold time = 1 . 8 ns Typical clock frequency = 5 0 MHz Typical setup time =

Consider the following circuit and specifications:
Typical hold time =1.8ns
Typical clock frequency =50MHz
Typical setup time =1.5ns
Consider a positive clock skew: t_skew =0.4 ns. From the options below, find the maximum possible
hold time (t_hold) of the flip-flops that would have no hold violation for the above design?
1.8 ns
2.5ns
3ns
2ns
All of these will have hold violations
(The selected answer of 3ns from the images was proven to be incorrect).
Consider the following circuit and

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!