Question: Cox Electric makes electronic components and has estimated the following for a new design of one of its products: Flxed Cost =$3,000 Material cost per
Cox Electric makes electronic components and has estimated the following for a new design of one of its products: Flxed Cost =$3,000 Material cost per unit =$0.15 Labor cost per unit =$0.10 Revenue per unit =$0.65 Production Volume =12,000 Per-unit material and labor cost together make up the variable cost per unit. Assuming that Cox Electric sells all that it produces, build a spreadsheet model that calculates the proft by subtracting the fixed cost and total variable cost from total revenue, and answer the following questions. (a) Construct a one-woy data table with production volume as the column input and profit as the output. Breakeven occurs when profit goes from a negative to a positive value; that is, breakeven is when total revenue = total cost, yielding a profit of zero. Vary production volume from 5,000 to 50,000 in increments of 5,000 . In which interval of production volume does breakeven occur? to units (b) Use Goal Seek to find the exact breakeven point. Assign Set cell: equal to the location of profit, To value: =0, and By changing cell: equal to the location of the production volume in your model. units
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
