Question: Dry, compressed air at Tmi = 75C, p a mass flow rate of m = 0.001 kg/s, enters a 30-mm- diameter, 5-m-long tube whose
Dry, compressed air at Tmi = 75C, p a mass flow rate of m = 0.001 kg/s, enters a 30-mm- diameter, 5-m-long tube whose surface is at T,= 25C. = 10 atm, with %3D %3D (a) Determine the thermal entry length, the mean tem- perature of the air at the tube outlet, the rate of heat transfer from the air to the tube wall, and the power required to flow the air through the tube. For these conditions the fully developed heat transfer coeffi- cient is h = 3.58 W/m2 K. (b) In an effort to reduce the capital cost of the instal- lation it is proposed to use a smaller, 28-mm- diameter tube. Determine the thermal entry length, the mean temperature of the air at the tube out- let, the heat transfer rate, and the required power for the smaller tube. For laminar flow conditions it is known that the value of the fully developed heat transfer coefficient is inversely proportional to the tube diameter.
Step by Step Solution
3.39 Rating (149 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Mean temperature 75 25 T mi 50 C mean 2 2 Thermal properties of air ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
