Question: EOQ Lead-time = 1 week 3 4 5 6 7. 8 9 10 Gross requirements 80 110 80 20 140 60 80 40 0 40

EOQ Lead-time = 1 week 3 4 5 6 7. 8 9 10 Gross

EOQ Lead-time = 1 week 3 4 5 6 7. 8 9 10 Gross requirements 80 110 80 20 140 60 80 40 0 40 Scheduled receipts Projected on hand 95 Net requirements Planned order receipts Planned order releases 0 0 0 0 0 0 0 0 o total cost = EOQ Calculation: Holding cost = $1.50/week; Setup cost = $75; Instructions (show your work): 1) Calculate EOQ based on the following inputs, using formula shown at right: D = 65 units per week 2DS S = set-up cost V H H = holding cost 2) Fill in the table above (Net Requirements, Projected on-hand, Planned Order Receipts) using your calculated EOQ as the Lot Size --> Note: Projected On-Hand = amount of material left in inventory at the end of the period. 3) Determine Total Cost for this lot size strategy and enter that in the Total Cost cell in L9

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!