Question: Example 7 . 1 3 . The dimensions of the mechanism, as shown in Fig. 7 . 3 0 , are as follows : A

Example 7.13. The dimensions of the mechanism, as shown in Fig. 7.30, are as follows :
AB=0.45m;BD=1.5m:BC=CE=0.9m
The crank A B turns uniformly at 180 r.p.m. in the clockwise direction and the blocks at D and E are working in frictionless guides.
Draw the velocity diagram for the mechanism and find the velocities of the sliders D and E in their guides. Also determine the turning moment at A if a force of 500 N acts on D in the direction of arrow x and a force of 750 N acts on E in the direction of arrow Y.
Solution. Given : NBA=180r.p.m. or BA=218060=18.85rads
Example 7 . 1 3 . The dimensions of the

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!