Question: F = 5 , 0 0 0 k g f I - h . ) = 5 0 0 m m , h = (

F=5,000kgfI-h.)=500mm,h=(40mm..
1p,d,d1,de=0.1.()
p,de(1)(4).
de=d1+d2,d1=d-p,y=240MPa, S3.E=205GPa .
(1).
(2).
(3)( bearing stress)20 MPa .,.
(4)F.d1.
A).p=7850kgm3.
B).
,3mmsp10mm,20mmsdc60mm
(A),(B)?
C) B)h=50mm?
F = 5 , 0 0 0 k g f I - h . ) = 5 0 0 m m , h = (

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!