Question: FACILITIES PLANNING & DESIGN Demand Final Product =200,000 Units / Year Demand Product A = 30,000 Units/Year (Additionally) Demand Product B = 10,000 Units/Year (Additionally)


FACILITIES PLANNING & DESIGN


Demand Final Product =200,000 Units / Year Demand Product A = 30,000 Units/Year (Additionally) Demand Product B = 10,000 Units/Year (Additionally) There are 240 labor days per year and are worked 2 shifts of 7.5 hours each one. Goal: 1. Determine the QTY of components A and B necessaries. 2. Determine the QTY of inspection stations and machines for each operation. Process Chart 4 Standard Time =6.25min Demand Final Product =200,000 Units / Year Demand Product A = 30,000 Units/Year (Additionally) Demand Product B = 10,000 Units/Year (Additionally) There are 240 labor days per year and are worked 2 shifts of 7.5 hours each one. Goal: 1. Determine the QTY of components A and B necessaries. 2. Determine the QTY of inspection stations and machines for each operation. Process Chart 4 Standard Time =6.25min
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
