Question: first assignment is to evaluate the cost of the current inventory policy for one of their most popular shirts based on the following information. Demand

first assignment is to evaluate the cost of the current inventory policy for one of their most popular shirts based on the following information. Demand = 250,000 units/year, Ordering Costs = $450/order, Purchase Cost = $17.50/ unit, Annual Holding Cost = 20% of cost, EOQ = 8,018 shirts. What is the total annual cost (annual ordering cost + annual setup cost) for inventory management? Select the closest number. - O $24,003 $14.997 $28,062 0 $42,094
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
