Question: For this problem, assume processes with the following charcteristics: CMOS Process: nCox = 1 0 0 A / V 2 , pCox = nCox /

For this problem, assume processes with the following charcteristics: CMOS Process: nCox=100A/V2,pCox=nCox/3, threshold voltage VTN =0.5V, VTP =-0.5V, Cox=2fF/2, n= p=0.01V-1, and =0.4V-1/2. Assume the operational amplifier below is being sold by a competitor and the competitor gives the circuit schematic but refuses to disclose any information about frequency response or anything about device sizes that are on the inside beyond stating that it has an open-loop DC gain of 80dB and that it is fabricated in a 0.5m CMOS process (use the process parameters listed above). Assume you have measured the supply current when biasing the amplifier at a supply voltage of 5V and found it is 10mA. The load capacitance you used when doing the measurement is 50pF, and you also found that the amplifier output starts to distort when the output voltage exceeds 4.5V. Determine as many of the following as possible from the information given. If a parameter cannot be determined from the information given, state that fact. a) W1/L1; b) W3/L3; c) Gain-Bandwidth Product (GBW); d) Slew-rate (SR); e) Vout_min; f) W9/L9; g) Phase margin of the feedback amplifier if =1.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!