Question: given the attached figure, a small object is placed p1=22.30cm from a diverging lens. A converging lens with a focal length of 10.30cm is D12=24.31cm
given the attached figure, a small object is placed p1=22.30cm from a diverging lens. A converging lens with a focal length of 10.30cm is D12=24.31cm to the right of the diverging lens. as a result the two lens system forms a real inverted image q2=15.21cm to the right of the converging lens. Please determine the focal length of the diverging lens.

- 9 2 P1 D12
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
