Question: Given the following information for a one-year project and keep in mind that PV is the planned value, EV is the earned value, AC is

Given the following information for a one-year project and keep in mind that PV is the planned value, EV is the earned value, AC is the actual cost, and BAC is the budget at completion. PV = $47,000 EV = $32,000 AC = $27,000 BAC = $161,000 Answer the following questions: What is the cost variance, schedule variance, cost performance index (CPI), and schedule performance index (SPI) for the project? How is the project doing? Is it ahead of schedule or behind schedule? Is it under budget or over budget?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!