Question: Given the following thermochemical equations: C O 2 ( g ) + 2 S O 2 ( g ) C S 2 ( l )

Given the following thermochemical equations:
CO2(g)+2SO2(g)CS2(l)+3O2(g),H=+1077kJ
2S(s)+Cl2(g)S2Cl2(l),H=-58.2kJ
CCl4(l)C(s)+2Cl2(g),H=+135.4kJ
SO2(g)S(s)+O2(g),H=+296.8kJ
C(s)+O2(g)CO2(g),H=-393.5kJ
Use Hess's law to calculate H for the reaction:
(4)CS2(l)+3Cl2(g)CCl4(l)+S2Cl2(l),H=?
 Given the following thermochemical equations: CO2(g)+2SO2(g)CS2(l)+3O2(g),H=+1077kJ 2S(s)+Cl2(g)S2Cl2(l),H=-58.2kJ CCl4(l)C(s)+2Cl2(g),H=+135.4kJ SO2(g)S(s)+O2(g),H=+296.8kJ C(s)+O2(g)CO2(g),H=-393.5kJ Use

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!