Question: Given these reactions, where X represents a generic metal or metalloid. 1) H2(g)+12O2(g)H2O(g)1= 241.8 kJ 2) X(s)+2Cl2(g)XCl4(s)2= +299.9 kJ 3) 12H2(g)+12Cl2(g)HCl(g)3= 92.3 kJ 4) X(s)+O2(g)XO2(s)4=
Given these reactions, where X represents a generic metal or metalloid.
1) H2(g)+12O2(g)H2O(g)1= 241.8 kJ
2) X(s)+2Cl2(g)XCl4(s)2= +299.9 kJ
3) 12H2(g)+12Cl2(g)HCl(g)3= 92.3 kJ
4) X(s)+O2(g)XO2(s)4= 687.7 kJ
5) H2O(g)H2O(l)5= 44.0 kJ
What is the enthalpy, , for this reaction? XCl4(s)+2H2O(l)XO2(s)+4HCl(g) in kJ
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
