Question: How do you solve this? (SLO) At ABC Community College it is estimated that at most 8% of the students use public transportation to college.

 How do you solve this? (SLO) At ABC Community College it

How do you solve this?

is estimated that at most 8% of the students use public transportation

(SLO) At ABC Community College it is estimated that at most 8% of the students use public transportation to college. Does this seem to be a valid estimate if, in random sample of 200 college students, only 20 use public transportation to college. Use a = 0.01. What is maximal number of students that does not reject "at most 8%" hypothesis? How = 200 1= 200 P , 0, 08 1 200 . 0.08 = 16 a0 1 | 200 . 0.08 - 0.92 = 3.83

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!