Question: How much heat is required to convert 1 9 . 3 g of liquid benzene ( C 6 H 6 ) at 5 9 .

How much heat is required to convert 19.3g of liquid benzene (C6H6) at 59.0C to gaseous benzene at 100C? The boiling point of benzene is 80.1C and Cm[C6H6(l)]=136.0JmolC, and Hvap=30.72kJmol,Cm[C6H6((g))]=82.4Jmol*C.
Express your answer with the appropriate units.
q=
 How much heat is required to convert 19.3g of liquid benzene

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!